Dziedziniec22.10.2012

Koncert

 


Zapraszamy na przedostatni już w tym roku koncert. Usłyszymy Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem dra Mariusza Mroza w programie złożonym z utworów dawnych i współczesnych kompozytorów reprezentujących różne tradycje chóralne ze Wschodu i Zachodu, także kompozytorów polskich.
 

W trakcie koncertu dr hab. Andrzej Szadejko, koordynator projektu odbudowy organów w kościele Świętej Trójcy, przedstawi kolejną część historii tego instrumentu i projektu. Na zakończenie zostaną wręczone kolejne certyfikaty Patronów Piszczałek.
 

Zapraszamy w ostatnią niedzielę października 28.10.2012 o godz. 15.30 do kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku. Wstęp wolny.
 
Szczegóły


 
20.03.2012
Wy też możecie wesprzeć odbudowę organów!

 
Zachęcamy do przekazania 1% Waszego podatku na odbudowę wielkich historycznych organów Mertena Friese we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. (potrzebne dane: Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy "Dziedziniec", KRS: 0000276836, Nr konta: 41 1240 5471 1111 0000 5366 3245)


 
05.12.2011
Popiszczmy Razem

 

uroczyste zakończenie kolejnego etapu prac przy odbudowie zabytkowych organów i uruchomienie szopki bożonarodzeniowej przez Prezydenta Miasta Gdańska

 

Co:  W zeszłym roku po raz pierwszy dla dzieci zorganizowaliśmy akcję Popiszczmy Razem. Było z nami ok. 900 dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół. Akcja tak bardzo spodobała się zarówno dzieciom, jak i organizatorom, że w tym roku postanowiliśmy ją kontynuować. Będzie to krótkie (max. 45 min) wydarzenie-happening, w trakcie którego dzieci dowiedzą się co to jest i jak postają organy w kościele p.w. Św. Trójcy w Gdańsku – instrument unikatowy na skalę europejską. W trakcie wydarzenia przywołamy muzykujące anioły z prospektu organowego grając na gwizdkach-lizakach, które rozdamy. Następnie prezydent miasta Gdańska – Pan Paweł Adamowicz uruchomi odrestaurowaną ruchomą szopkę bożonarodzeniową, najstarsze tego typu urządzenie na Pomorzu, a wszystkie grupy dzieciaków otrzymają od organizatorów mały słodki upominek od Św. Mikołaja.

 

Kiedy: 16 grudnia 2010, rozpoczęcie o godz. 12

 

Gdzie:  kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy, ul. Św. Trójcy  4

 

Organizatorzy:  Stowarzyszenie Przyjaciół kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec” z Gdańska

                          Klasztor OO. Franciszkanów w Gdańsku

09.09.2011

Miło nam poinformować, że Międzynarodowy Konkurs Organmistrzowski na koncepcję odbudowy Wielkich Organów Mertena Friese został roztrzygnięty: Jury w składzie: dr Andrzej Szadejko - przewodniczący oraz o Jerzy Norel- Wikariusz Generalny Zakonu Franciszkanów z Rzymu prof. Joachm Grubich - nestor polskiej organistyki, koncertujący organista prof. dr Michael Kaufmann - organolog, szef europejskiego programu Orgel Expert z Wuerzburga Marian Dorawa - organolog, konserwator zabytków, któremu zawdzięczamy większość powojennych dokumentacji instrumentów muzycznych na terenie Pomorza Małgorzata Poluchowicz - prawnik, sekretarz Jury zdecydowało, że pierwsze miejsce i pierwszą nagrodę otrzyma praca konkursowa oznaczona hasłem Merten Friese. Po otwarciu kopert okazało się , że jest to praca Kristiana Wegscheidera, organmistrza z Drezna. Z firmą tą będzie współpracować polski organmistrz Szymon Januszkiewicz z Niedalina k/Koszalina. Kolejne miejsce - drugie zajęła praca Guido Schumachera z Belgii, natomiast miejsce trzecie otrzymała praca firmy Flentrop z Holandii. W konkursie wzięły też udział prace firm organmistrzowskich - Eule z Niemiec i Reil z Holandii. Wybór, jak się okazało wcale nie był taki prosty. bo wszystkie prace były na bardzo wysokim,wyrównanym poziomie. Oprócz zaplanowanych dwóch posiedzeń, odbyło się również trzecie. W końcu decyzja co do wszystkich nagród została podjęta jednomyślnie. Jest to pierwszy tego typu konkurs w Polsce.


09.09.2011


Szanowni Państwo,


Miło nam poinformować, że nasze Stowarzyszenie może już przyjmować odpis 1% z podatku dochodowego za 2011 rok. Jednocześnie informujemy, że w roku 2012 będzie można ponownie przekazywać na naszą organizację 1% od podatku w zeznaniu rocznym.

Dziękujemy Państwu za pomoc i liczymy na wsparcie.

 

Z wyrazami szacunku

 

Andrzej Szadejko

Prezes

Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec” w Gdańsku

Aktualności